RhinoSec - Repository of the Faculty of Security Studies
University of Belgrade, Faculty of Security Studies
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RhinoSec
  • FB
  • Radovi istraživača
  • View Item
  •   RhinoSec
  • FB
  • Radovi istraživača
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Brisanje jasnih granica između bezbednosti i odbrane - nove odbrambene i bezbednosne misije

Thumbnail
2011
117.pdf (238.3Kb)
Authors
Rokvić, Vanja
Keković, Zoran
Komazec, Nenad
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Posthladnoratovsko okruženje obeleženo je novim, asimetričnim izazovima i pretnjama bezbednosti i sve većom otvorenošću granica, u kojem se neraskidivo povezuju unutrašnji i spoljni aspekti bezbednosti. Novo okruženje uslovilo je i sve veći broj misija u kojima učestvuju kako vojni, tako i civilni akteri. Kako bi se utvrdilo da li u novom strategijskom okruženju postoji trend brisanja granica između odbrane i bezbednosti, Evropska komisija je uradila studiju pod nazivom 'Studija o posledicama brisanja jasnih granica između odbrane i bezbednosti na industriju u Evropi', kojom su definisane četiri kategorije vojnih i bezbednosnih misija: 'High-end' odbrambene misije; 'posthladnoratovske' odbrambene misije, 'High-end' bezbednosne i 'Low-end' bezbednosne misije. Studijom je utvrđeno da izvesno brisanje jasnih granica između odbrane i bezbednosti postoji, pre svega na funkcionalnom nivou, dok na operacionalnom nivou (na terenu) brisanja granica nema ili su jako ograničena.
Keywords:
brisanje granica / 'High-end' odbrambene misije / 'post-hladnoratovske' odbrambene misije / 'High-end' bezbednosne i 'Low-end' bezbednosne misije
Source:
Vojno delo, 2011, 63, 4, 153-164
Publisher:
  • Ministarstvo odbrane Srbije - Vojnoizdavački zavod, Beograd
Funding / projects:
  • Cost-effective selection of new technologies and concepts of defense through social reforms and strategic orientations of Serbia in 21. century (RS-47029)

ISSN: 0042-8426

[ Google Scholar ]
URI
https://rhinosec.fb.bg.ac.rs/handle/123456789/120
Collections
  • Radovi istraživača
Institution/Community
FB
TY  - JOUR
AU  - Rokvić, Vanja
AU  - Keković, Zoran
AU  - Komazec, Nenad
PY  - 2011
UR  - https://rhinosec.fb.bg.ac.rs/handle/123456789/120
AB  - Posthladnoratovsko okruženje obeleženo je novim, asimetričnim izazovima i pretnjama bezbednosti i sve većom otvorenošću granica, u kojem se neraskidivo povezuju unutrašnji i spoljni aspekti bezbednosti. Novo okruženje uslovilo je i sve veći broj misija u kojima učestvuju kako vojni, tako i civilni akteri. Kako bi se utvrdilo da li u novom strategijskom okruženju postoji trend brisanja granica između odbrane i bezbednosti, Evropska komisija je uradila studiju pod nazivom 'Studija o posledicama brisanja jasnih granica između odbrane i bezbednosti na industriju u Evropi', kojom su definisane četiri kategorije vojnih i bezbednosnih misija: 'High-end' odbrambene misije; 'posthladnoratovske' odbrambene misije, 'High-end' bezbednosne i 'Low-end' bezbednosne misije. Studijom je utvrđeno da izvesno brisanje jasnih granica između odbrane i bezbednosti postoji, pre svega na funkcionalnom nivou, dok na operacionalnom nivou (na terenu) brisanja granica nema ili su jako ograničena.
PB  - Ministarstvo odbrane Srbije - Vojnoizdavački zavod, Beograd
T2  - Vojno delo
T1  - Brisanje jasnih granica između bezbednosti i odbrane - nove odbrambene i bezbednosne misije
VL  - 63
IS  - 4
SP  - 153
EP  - 164
UR  - conv_50
ER  - 
@article{
author = "Rokvić, Vanja and Keković, Zoran and Komazec, Nenad",
year = "2011",
abstract = "Posthladnoratovsko okruženje obeleženo je novim, asimetričnim izazovima i pretnjama bezbednosti i sve većom otvorenošću granica, u kojem se neraskidivo povezuju unutrašnji i spoljni aspekti bezbednosti. Novo okruženje uslovilo je i sve veći broj misija u kojima učestvuju kako vojni, tako i civilni akteri. Kako bi se utvrdilo da li u novom strategijskom okruženju postoji trend brisanja granica između odbrane i bezbednosti, Evropska komisija je uradila studiju pod nazivom 'Studija o posledicama brisanja jasnih granica između odbrane i bezbednosti na industriju u Evropi', kojom su definisane četiri kategorije vojnih i bezbednosnih misija: 'High-end' odbrambene misije; 'posthladnoratovske' odbrambene misije, 'High-end' bezbednosne i 'Low-end' bezbednosne misije. Studijom je utvrđeno da izvesno brisanje jasnih granica između odbrane i bezbednosti postoji, pre svega na funkcionalnom nivou, dok na operacionalnom nivou (na terenu) brisanja granica nema ili su jako ograničena.",
publisher = "Ministarstvo odbrane Srbije - Vojnoizdavački zavod, Beograd",
journal = "Vojno delo",
title = "Brisanje jasnih granica između bezbednosti i odbrane - nove odbrambene i bezbednosne misije",
volume = "63",
number = "4",
pages = "153-164",
url = "conv_50"
}
Rokvić, V., Keković, Z.,& Komazec, N.. (2011). Brisanje jasnih granica između bezbednosti i odbrane - nove odbrambene i bezbednosne misije. in Vojno delo
Ministarstvo odbrane Srbije - Vojnoizdavački zavod, Beograd., 63(4), 153-164.
conv_50
Rokvić V, Keković Z, Komazec N. Brisanje jasnih granica između bezbednosti i odbrane - nove odbrambene i bezbednosne misije. in Vojno delo. 2011;63(4):153-164.
conv_50 .
Rokvić, Vanja, Keković, Zoran, Komazec, Nenad, "Brisanje jasnih granica između bezbednosti i odbrane - nove odbrambene i bezbednosne misije" in Vojno delo, 63, no. 4 (2011):153-164,
conv_50 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the RhinoSec Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the RhinoSec Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB